Predsezónny servis ebajkov a jeho špecifiká

Kým po zime vytiahneme na prvú jazdu svoj elektrobicykel či bicykel, urobme mu jarný servis. Pár obyčajných ale dôležitých úkonov, plus na ebajku niečo navyše – treba skontrolovať motor a baterku. V centre pre elektrobicykle pracujú v servise certifikovaní odborníci na klasickú údržbu bicyklov, ale aj pre časti spojené s elektrickými systémami. Ponúkame Vám rady, na ktoré časti sa zamerať, prípadne čo neobísť, ak na Vás máva jarné slnko.

 

  1. Zvýšte dôraz pri týchto štandardných komponentoch:

Reťaz

Vzhľadom na použitie stredového motora nastáva významné zvýšenie prenášaného zaťaženia. Opotrebenie možno porovnať s najťažším závodným nasadením. Odkladaním výmeny reťaze prenesieme problém na oveľa drahšie komponenty. Nie je však potrebné reťaz meniť za každú cenu. Najlepšie je overiť si jej stav servisnou mierkou a len na základe výsledku sa rozhodnúť, čo ďalej. Vyčistenie a namazanie  je však samozrejmosťou.

Brzdy

Vyššia hmotnosť stroja a v mnohých prípadoch aj jazdca a vyššia priemerná rýchlosť majú za následok zvýšenie opotrebovania platničiek. Tie samé o sebe nepredstavujú náročnú a zväčša ani nákladnú opravu. Nákladnou sa stáva až situácia, keď príde k ich nadmernému opotrebeniu a začnú poškodzovať kotúč. Preto platí: vymieňať platničky radšej skôr ako neskoro.

 

  1. Diagnostika elektro-systému

Kontrola funkčnosti, stav senzorov, čistota konektorov či spoľahlivosť kabeláže. Osobitnú pozornosť  treba venovať batérii. Od kontroly jej obalu, pripojovacích pinov, počtu realizovaných nabíjacích cyklov až po využiteľnú kapacitu alebo tepelný profil. Využíva sa k tomu špeciálna počítačová diagnostika resp. systém self-diagnostiky za pomoci kódových príkazov.

  1. Update riadiaceho softwéru a realizácia osobitých úkonov

Niektorí výrobcovia vydávajú vylepšené verzie ovládacích softwérov, programov. Taktiež prevádzková prax môže upozorniť  na potrebu špecifických servisných zásahov. Vzhľadom na výrazne väčšie skúsenosti a priame prepojenie na technické oddelenia výrobcov majú kvalitné špecializované servisy významnú výhodu.

Servis_diagnostika

Prvý okruh špecifického servisu sa s trochou zručnosti dá zvládnuť aj v domácich podmienkach. Zostávajúce dva však vyžadujú účelové technické vybavenie a skúsenosti získavané len v profi praxi.

Realizácia predsezónneho servisu má význam pre bezproblémový priebeh celej sezóny a je schopná poznateľne zredukovať následné prevádzkové náklady. Zručnejší bajker si v rozsahu bežného cyklo-servisu dokáže pomôcť aj doma, avšak diagnostiku a „updaty“ je lepšie prenechať skúsenému servisu.  Odporúčame sa obracať predovšetkým na špecialistov, ktorí majú potrebné vybavenie, školenia a dostatok skúseností.

V servisných centrách ebajk – svet elektrobicyklov v Bratislave a v Košiciach je zvýhodnená predsezónna servisná kampaň vyhlásená od 20. februára do 25. marca 2017. Bližšie informácie získate na www.ebajk.sk, ideálne na tel. číslach ebajk®Košice 0948 876 510 alebo ebajk®Bratislava 0901 771 107.