1. špecializovaná sieť na predaj a servis elektrobicyklov

Súvisiace články

„Elektrobicyklovaním“ ku zdraviu

Bicyklovanie je vhodné takmer bez obmedzenia – pre aktívnych i menej aktívnych. Šetrná pohybová aktivita, akou je aj používanie elektrobicykla, je vhodná takmer pre každého, bez ohľadu na vek či kondíciu.

Bicyklovanie je zdraviu prospešné, fyzická aktivita a správny jedálniček má blahodarné účinky na prevenciu vzniku rôznych chorôb. Elektrobicykel môžu využívať aj ľudia so zdravotným znevýhodnením, so zdravotnými problémami a chorobami.

Povieme si, aké účinky má bicyklovanie.

Zlepšuje krvný obeh

Neaktivita spomaľuje krvný obeh, čím dochádza k hromadeniu toxických látok v tele, nepriaznivo to ovplyvňuje kĺby, zhoršuje sa koncentrácia, pamäť… Nedostatok pohybu a zlá životospráva majú vplyv na vznik kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, obezity a mnoho ďalších ochorení. Bicyklovaním sa posilňujú dýchacie svaly, zlepšuje sa ventilácia pľúc (výmena kyslíka), okysličuje sa celý organizmus a taktiež pozitívne vplýva na krvný tlak.

Posilňuje srdce

Ilustračná fotka -cyklistika je významná pre srdceFyzická aktivita posilňuje činnosť srdca, zároveň zlepšuje aj funkciu pľúc a krvný obeh. Bicyklovanie priaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárny systém. Výhodou bicyklovania je jeho menšia náročnosť na kardiovaskulárny systém ako napríklad beh. Bicyklovanie chráni srdce, znižuje riziko ischemickej choroby srdca (nedostatočné prekrvenie časti srdcového svalu), znižuje vysoký krvný tlak a hladinu zlého cholesterolu. Ale pozor! Nesmú sa prekročiť aj isté hranice u ľudí s problémami so srdcom. Extrémne terény, či jazda do kopca, zvyšuje tlak krvi, zvyšuje sa pulz srdca, dochádza k zadýchavaniu sa, čo je síce pri fyzickej záťaži fyziologické. No dá sa to ľahšie zvládnuť s elektrobicyklom bez toho, aby sme vynaložili maximálne úsilie a udržali si správnu hranicu tlaku krvi a pulzácie srdca.

Neodporúča sa jazdiť na doraz. Odporúča sa trénovať 3 – 5 x týždenne po 30 – 40 min. Potrebné je držať sa optimálnej tepovej frekvencie, čo je 65 až 70 % maximálnej tepovej frekvencie (MTF).  Vyrátame to takto:  220 – vek = MTF.

 

Zlepšuje imunitu

Imunitný systém chráni naše telo pred infekciou a rôznymi ochoreniami. Imunitné obranné reakcie sa znižujú pri zlých stravovacích návykoch, ak prijímame nedostatok živín zo stravy. Imunitu si posilňujeme pravidelnou fyzickou aktivitou, čiže aj jazdou na bicykli a tiež otužovaním sa. Dôležité je aj upraviť si jedálniček (obmedziť rafinované cukry, tuky ….).

Posilňuje svaly a kosti

Bicyklovaním je v pohybe väčšina svalstva nášho tela, prevažne svaly na nohách pri Svaly namáhané pri cyklistikešliapaní, brušné svaly a tiež svaly chrbta. Bicykel nám šetrí kĺby, posilňuje svaly nôh, sedacie svaly, lýtka a šľachy. Pozitívny účinok má aj udržiavanie rovnováhy pri bicyklovaní, kedy zapájame veľkú časť svalov do pohybu. Pohyb nôh pri bicyklovaní je plynulý, nevyvoláva otrasy na kĺby nôh. Bicyklovanie je vhodné pre ľudí s nadváhou, obezitou, s problémami s kĺbmi, či pri rekonvalescenciách. Bicyklovaním predchádzame vznik rôznych ochorení, ako osteoporóza (strata kostnej hmoty), kŕčové žily, bolesti chrbta, krčnej chrbtice, bolesti hlavy, atď.  Bicyklovaním si spevňujeme svalstvo, docielime jeho pevnosť, kondíciu, prestane byť chabé.

Podporuje metabolizmus

Fyzická aktivita pri bicyklovaní zrýchľuje metabolizmus, rýchlejšie sa spaľujú tuky a kalórie. Relaxačná jazda na bicykli pomáha spáliť viac kalórií než rýchla chôdza. Pri vyššej rýchlosti bicyklovania je možné spáliť viac než 500 kalórii za 60 min.  Pri nečinnosti náš metabolizmus ,,spí,,. Môžeme mať tráviace problémy ako nafukovanie, grganie, pálenie záhy, bolesti brucha, tiež tendenciu priberať a môže dôjsť až k nebezpečnej obezite! Preto zvýšením svojej fyzickej aktivity predídeme tráviacim problémom, zvýšime svoj metabolizmus, čo má priaznivý vplyv na naše trávenie. Preto je jazda na bicykli prospešná, no jazda na elektrobicykli je aj motivujúca a zábavná, čo je dôležité pre pravidelnosť pohybovej aktivity.

Pomáha pri chudnutí

Bicyklovanie je jedno z najlepších cvičení na spaľovanie tukov a kalórií a pomáha udržať si stabilnú telesnú hmotnosť. Spaľovaním tukov a kalórii bojujeme proti nadváhe a obezite. Výhodné je rýchle bicyklovanie, bicyklovanie v teréne, kedy sa zvyšujú nároky na organizmus a naše telo sa ,,zapotí,,. Pri začiatočníkoch je dobré začať s kratšími a nenáročnými trasami, neskôr pridávame náročnosť trás. Potrebný je aj dostatočný pitný režim, kedy si dopĺňame soli a minerály potrebné pre správne fungovanie svalov a nervov. Zároveň je potrebné vylúčiť príjem sladených vôd. Príjem tekutín počas jazdy má byť stály, nie až keď sa objaví pocit smädu. Dôležité je aj zmeniť si jedálniček – zdravé stravovanie.

Cyklistika a zdravie

Zlepšuje kondíciu, energiu

Bicyklovanie je veľmi dobrým športom k vytvoreniu si fyzickej výkonnosti, zvyšuje sa vitalita, zlepšuje sa dýchanie, odstraňuje sa únava a vyčerpanosť. Bicyklovanie vie zvýšiť energiu ľudského tela o 20 % a o 65 % znížiť únavu. Uvoľňuje sa ním v mozgu dopamín, čo je neurotransmiter naviazaný na energiu, zvyšuje sa energia organizmu.  Po bicyklovaní ako fyzickej aktivite sa zlepšuje výkonnosť, kondícia a zároveň aj procesy v mozgu ako je  rozmýšľanie, memorovanie, plánovanie, atď.

 

Zmierňuje úzkosť a depresie

Cyklistika má relaxačné účinky, pri cvičení sa uvoľňujú endorfíny ,,hormóny šťastia,, ktoré prispievajú k pozitívnemu mysleniu, pocitu šťastia, vytvára sa tiež hormonálna rovnováha. Bicyklovaním v prírode zabúdame na problémy, odstraňuje sa smútok, negativizmus, čo prispieva k duševnému zdraviu. A k tomu máme dobrý pocit z toho, že sme bicyklovaním urobili niečo dobré pre svoje zdravie!

Pomáha ku kráse

Kyslík má blahodarný účinok na stav našej pleti. Prirodzené okysličovanie pleti docieli zlepšenie jej kvality, vyplavujú sa rôzne toxické látky. V kozmetických salónoch a centrách zdravia a krásy  sa draho platí za oxygenoterapiu pleti (liečba kyslíkom), prečo by sme si  dostatok kyslíka nedopriali pri jazde na bicykli?  Krása sa týka nielen pleti, ale aj vitality, správneho držania tela, redukcii hmotnosti, vytvarovania svalov na tele a hlavne duševnej krásy. Nie nadarmo sa vraví… ,,v zdravom tele, zdravý duch!,,.

Relaxačné účinky jazdy na elektrobicykli

Predlžuje život

Ako sa k svojmu telu správame v mladosti a v dospelosti, prejaví sa to v starobe. Nie je to pravidlom, ale aktívnym cvičením, správnym životným štýlom si vieme svoju starobu zdokonaliť,  byť vitálnejší, pretože kostrové svalstvo sa nám poďakuje za aktivitu. Tak ako pre starších ľudí sú výhodné prechádzky, Nordic walking (severská chôdza), plávanie, tak aj bicyklovanie. Pri bicyklovaní nedochádza k noseniu záťaže, môžu ho preto praktizovať aj starší ľudia do 70 – 80 rokov. Nie každý senior má v bicyklovaní výdrž, preto je elektrobicykel prispôsobený jeho požiadavkám. Šetrí kĺby, vzniká menšia námaha pri šliapaní do kopca alebo náročnejšieho terénu. V starobe bývajú rôzne choroby, pre ktoré si senior nemôže dovoliť fyzickú záťaž. Preto elektrobicykel má možnosť nastaviť si nižšiu záťaž pri šliapaní, čo senior určite ocení.  Jazda na bicykli v seniorskom veku obohacuje zdravie, predchádza rôznym ochoreniam, senior je aktívnejší a prospieva aj jeho mentálnemu zdraviu. Okysličovaním a lepším prekrvovaním mozgu pri fyzickej aktivite sa zlepšuje pamäť a myslenie. Senior nezostáva doma, ale dáva svojej starobe adrenalínovu chuť. Spolu so zlepšením zdravotnej kondície totiž bicyklovanie môže predĺžiť dĺžku života.

Záver autora

Uviedla som zopár pozitívnych aspektov, ktoré bicyklovanie so sebou prináša. Mám osobné skúsenosti s elektrobicyklom a hodnotím ho veľmi kladne, prešla som ním kilometre, na ktoré by som si netrúfla a hlavne, že inšpiruje k pravidelnému pohybu a vytvára radosť z jazdy!

Pridaj komentár

Súvisiace články