1. špecializovaná sieť na predaj a servis elektrobicyklov

Súvisiace články

Bajkerské nástrahy jesene

Pre jeseň je typické nielen výrazné kolísanie teplôt v priebehu dňa, ale aj vietor a mokrý terén. Napriek tomu patria jesenné výjazdy na ebajku pestrofarebnou krajinou k tým najkrajším. Ako sa nalepšie obliecť, aby ste si jazdu vychutnali? A ako bezpečne a správne vybaviť svoj elektrobicykel?

 

Základom oblečenia je tzv. funkčné spodné prádlo. Syntetická tkanina sa vyznačuje špecifickou štruktúrou, sú to špeciálne materiály i tvary jednotlivých vlákien. To všetko zaisťuje transport vlhka i prebytočného tepla smerem od pokožky. Vyšší je komfort pohybu, naopak o poznanie nižšie je riziko prechladnutia.

Vrstva za vrstvou

Krátkorukávový dres alebo tričko je i pre jeseň stále ideálne, vhodný nie je strih „skampolo“, čiže tričko bez rukávov. Rovnako môžete stále použiť cyklistické krátke elastické mohavice alebo kraťase. Pokiaľ teploty klesnú pod 10 stupňov, odporúčame pod voľné outdoorové kraťase elastické pánske legíny. K tomu si určite oblečte na spodné funkčné tričko dres s dlhým rukávom. Ešte poznámka k elastickým legínam. Nekupujte tie najlacnejšie varianty. Obsahujú iba elastan. Zožeňte si zateplené legíny, ktoré obsahujú i iný typ tkaniny.

jesenNávleky a ľadvinový pás

Hoci nám pocitovo na jeseň nemusí byť zima, máme na tele časti, ktoré reagujú už pri malom ochladení. Ide o nohy, ruky, kolená, citlivý je chrbát… Základom sú určite správne rukavice. Na jeseň už určite odporúčame dlhoprsté. O to viac, že na nich fúka protivietor. Nohy sa síce zahrejú pohybom, ale určite by ste nemali jazdiť v letných cyklotopánkach a v ultratenkých členkových ponožkách. Na trhu je niekoľko druhov rôznych systémov a úprav, aby boli nohy (chodidlá) chránené proti zime, ale stále poskytovali komfort, aký pri šliapaní treba. Ak používate iba jedny a tie sú letné, i cyklotretry majú svoje návleky, ktoré chránia aj proti zašpineniu. Pre „citlivejšie“ povahy alebo starších odporúčame dať si návlek na kolená. Ide o druh tkaniny s vetruodolnou membránou, ktorá ochráni kĺb od náporu vetra.

Všetky tieto doplnky do chladnejšieho počasia sú veľkosťou malé a skladné v ruksaku, ktorý by jazdec na jeseň určite mal mať. Dôležitá je práve variabilnosť oblečenia a doplnkov pri prípadnej náhlej zmene počasia, čo je na jeseň bežná vec.

Vesta?

Pokiaľ fúka silnejší vietor, môže bajker použíť ďalší veľmi univerzálny a celoročne využiteľný doplnok – vestu. Na jeseň je ideálna nezateplená verzia, nejlepšie so sieťkovaným chrbtom – vďaka ním je omnoho lepšie odvádzaná vlhkosť, pričom chrbát nie je vystavený vetru, jeho ochrana vetruodolným materiálom nie je nutná. Vesta je skvelá poistka v batohu celoročne.

Ešte univerzálnejším produktom sú cyklistické vetrovky s odopínateľnými rukávmi – dajú sa využiť i ako vesty. Také klasická tenká vetrovka je tiež vítaným pomocníkom po celý rok. Hitom sú extrémne ľahké a skladné vetrovky, ktoré sa dajú zložiť do malého balíčka.

Hlavu nevynechajte

Moderné prilby myslia na komfort nosenia, s ktorým súvisí i kvalitné odvetranie. Ale čo v chlade? Ideálne sú tenké čiapky určené na použitie pod prilbu. Rovnako dobre však poslúži i šatka. Dajte ale pozor na šitie na prikrývkach hlavy, pretože to môže pod ťarchou prilby nepríjemne tlačiť. Pokiaľ je vaša hlava na chlad citlivejšia, použite trik starých skúsených bajkerov: prelepte čelné otvory prilby lepiacou páskou. Odvetrávanie síce trochu utrpí, teplotný komfort to však vyváži.

jesenKeď ortuť teplomera klesá nižši

Jazdiť na ebajku v teplotách blízkych bodu mrazu už budú asi len zapálení cyklisti. V ich šatníku by nemali chybať ¾ nohavice, dres s dlhým rukávom, ľahká bunda z vetruodolného materiálu, či dlhé cyklonohavice. Takto vybavení už budete schopní zvládnuť i teploty tesne pod bodom mrazu.

Neoceniteľným pomocníkom od jesene do jari sú zimné cyklotopánky. Zatiaľčo návleky na tretry sťažujú chôdzu, zimné zateplené tretry majú „ponožkový“ strih až nad členky a sú odolné aj proti vode. Neznižujú komfort a jazdca neobmedzujú v jazde.

Viditeľnosť

Krátky deň, premenlivé počasie či zatiahnutá ťažká obloha – to všetko prináša na jeseň zhoršenú viditeľnosť. Našťastie už väčšina výrobcov oblečenia i doplnkov vybavuje svoje produkty plochmi z reflexných materiálov. Práve tie by ste mali mať. Môže totiž ísť aj o váš život. Tipy na oblečenie TU


Rada nad zlato znie:

V zime ste správne oblečení tak, že vám je na začiatku veľmi mierna zima. Pokiaľ vám nie je, je predpoklad, že ak sa spotíte, riskujete prechladnutie.


 

Pomoc od bicykla

Pokiaľ sa chcete uchrániť pred nepriazňou počasia, mali by ste na tento účel vybaviť i váš ebajk. Napríklad, ak vás pri jazde prepadne dážď, premoknete omnoho skôr kvôli vode odrážajúcej sa od terénu než z kvapiek padajúcim z oblohy. Pomoc je jednoduchá – blatníky.

Že ich na elektrobicykli nechcete nastálo a že ich montáž je ťažká a nechce sa vám to riešiť? Stačí sa porozhliadnuť. Na trhu je celý rad produktov. Nad zadné koleso môžete prostredníctvom rychloupínacieho mechanizmu pripnúť na sedlovku jeden blatník (náradie nepotrebujete). Od nečistôt a vody odskakujúcej od predného kolesa vás zasa uchráni malý plastový blatník, rovnako rýchlo a ľahko namontovaný na spodnú rámovú trubku. Tipy od nás TU

I ebajk trpí

Pri príprave vášho miláčika na jeseň či zimu sa zamerajte na niekoľko najviac exponovaných miest:

Reťaz

Používajte mazadlá, ktoré sú označené slovom „do extrémnych podmienok“, pretože dokážu lepšie a dlhšie odolať vode a tým reťaz ochrániť. Naše tipy TU

Mazanie

Odpružená vidlica – viac nečistôt by malo znamenať častejšiu údržbu. V tomto prípade však ide iba o zotretie nečistôt z vnútorných nôh a ich občasnom premazaní silikónovým olejom. K prenikaniu vody do rámu dochádza najviac v oblasti, kde je v sedlovej trúbke upnutá sedlovka. Opäť máme pre vás tip „starých bajkerov“ – vytiahnúť sedlovku, na spoj navliecť kus starej duše a sedlovku opäť namontovať do rámu.

Motor a baterka

Možno najviac obáv máme o motor a baterku. Obe sú však dokonale chránené plastovým obalom a do vnútra oboch by pri bežnom jazdení, či čistení nemala preniknúť ani voda ani špina. Ak však chcete byť mimoriadne starostliví voči svojmu ebajku, odporúčame vám sikonóvé obaly. Motor i baterka sú viac chránené nielen proti vlhku, ale aj mechanickému poškodeniu ochranného plastu, napríklad pri páde alebo poškriabaniu od konárov. Naše tipy TU

jesenNa čo ešte si dať pozor?

Na zastávky– zatiaľ čo v lete sa v záhradných reštauráciách či bufetoch príjemne osviežíte, na jeseň hrozí nachladnutie. Funkčné oblečenie riziko síce zníží, ale neodstráni. V priebehu pohybu chlad nepociťujete, pri zastávke však vychladnete omnoho rýchlejšie ako v lete.

Na lístie– popadané lístie premení i notoricky známy cyklochodník na rizikové miesto. V priebehu chvíľky prekryje korene či kamene. Nečekané nabehnutie na nich zaváňa pádom. Lístie je ešte nebezpečné tým, že je vlhké. Pri prudkých manévroch sa na ňom môže šmýkať.

Na šero– často si ani neuvedomíme, ako skoro sa stmieva. V našom ruksaku či na ebajku by nemalo chýbať svetlo. Nezabudnime na už spomenuté reflexné prvky. Tipy na svetlá TU

Na pitný režim– väčší chlad neznamená, že telo potrebuje menej tekutín, hoci pocit smädu nemáme. Pitný režim je rovnako dôležitý ako v lete.

Bezpečný návrat domov, ebajkeri!

Pridaj komentár

Súvisiace články